Co można artyscie? Nakłaniać do zbrodni...?

Wiecie, co z nim zrobić!...krzyczał do publiczności raper Peja, kiedy 15-letni uczestnik koncertu pokazał mu środkowy palec - rozwścieczeni fani pobili chłopaka, ochrona zareagowała dopiero po chwili. Raper krzyczał: "Wszystko na mój koszt" i rzucał obelgami. Czy tak powinien zachowywać się artysta estradowy? A może Peja tylko wulgarnie zareagował na prowokację, ale sytuacja wymknęła się spod kontroli?


Nie potrafię jakos wyobrazić sobie sytuacji, by swiadoma swych słów, dorosła osoba mogła nakłaniać do, jakby nie było, linczu na 15latku z tak błachego powodu jak pokazanie srodkowego palca.
Chyba, że jest to osoba nie zrównoważona.

Czy Peja jest aż tak bardzo przewrażliwionym na swoim punkcie i zakompleksionym człowiekiem, by nie zważając na konskwencje swych słów patrzeć jak tłum podąża za jego rozkazem? Czy wtedy Peja czuł dumę i radość, bo "gówniarzowi się dostało"?

A gdyby ten "gówniarz" własnie został pobity śmiertelnie? Ciekawe co wtedy krzyczałby Peja, gdyby musiał odpowiadać za nakłanianie do popełnienia przestępstwa...

Artyści powinni brać szczególną odpowiedzialność za swoje słowa i swoje czyny. Wydając bowiem płyty, promując je w ramach tras koncertowych zarabiają oni na odbiorach, którzy są jednocześnie, nierzadko, ślepo wpatrzonymi w niego fanami. To zapatrzenie często powoduje, że fan będzie chciał jak najbardziej upodobnić się do swego idola, będzie wyznawał jego poglądy, a gdy już będzie miał możliwość spełnić jego życzenie na pewno się nie zawaha!
Szczególnie w przypadku Peji - grupa jego fanów jest w pewnoscią dosc poważnie w niego zapatrzona i komentarze ze sceny ich idola odnosnie "zajęcia się" nieszczęsnym 15latkiem nie mogły wywołać innej niż własnie ta haniebna, znana nam, reakcja publiki...

Nie sądzę, by sytuacja wymknęła się spod kontroli. Peja dokładnie wyraził swoje życzenia i wiedział, jaki efekt chciał osiągnąć. Przeraża mnie tylko ten brak wyobraźni i przewidywalnosci konsekwensji swoich słów.
Czy nie można, będą już osobą publiczną, artystą, pohamować się chociaż na tyle, by nie prowokować tłumu do linczu?
Widocznie własne ego jest ważniejsze...


dodajdo.com

0 komentarze:

Copyright © 2008 - Szelest Stron - is proudly powered by Blogger
Blogger Template