Wszyscy jesteśmy jak z powieści Jane AustenWiększość kobiet uwielbia jeśli nie jej powieści, to filmy na ich podstawie. Mężczyźni odbierają je jako typowo kobiece. Niezaprzeczalnym jest jednak stwierdzenie, że pióro Austen wydało dzieła ponadczasowe, opisujące każdego z nas.
Rozważna i romantycznaDuma i uprzedzenie czy Emma. Każda z ekranizacji tych powieści z doborową obsadą aktorską. Każda pasjonuje i wciąga. Wywołuje emocje za każdym razem, gdy ją oglądamy. Śmiech, wzruszenie, współczucie, czy potępienie.
Każda z powieści Austen zajmuje się głównie tematem miłości. Zakończenia co prawda są typowymi happy endami, jednak cały przebieg historii, opis każdej z postaci sprawia, że zanikają bariery przestrzeni, jakby nie patrzeć, kilku wieków.
Każda z współczesnych kobiet i każdy z mężczyzn znajduje swoje odbicie w powieści Austen. Dostaliśmy tylko trochę więcej udogodnień, nie czekamy na listy przysyłane przez posłańca, lecz sprawdzamy maila, czy odbieramy sms-y. Zamiast pomocy tradycyjnych swatek wybieramy logowanie się na serwisy randkowe, a nazywanie kogoś mianem starej panny w wieku 22. lat, byłoby znacznym nadużyciem.
Okazuje się jednak, że kocha się tak samo od wieków, tak samo się cierpi. Może i staliśmy się bardziej wyzwoleni, teraz zdrada to już nie tylko odwiedzenie sam na sam innej panny z hrabstwa, jednak rozterki jakie temu towarzyszą, cały czas pozostają niezmienne.
Ponadczasowy obraz każdego rodzaju osobowości, w chociażby jednej z powieści znajdziemy każdego z naszych przyjaciół. Znajdziemy również i samego siebie. Możemy wtedy zauważyć, jak czasem śmieszni i pretensjonalni jesteśmy, ale możemy i wyciągnąć lekcje z każdego słowa. Najlepiej zrozumieć samego siebie przez przypatrzenie się trochę z boku na własną podobiznę.
Może wtedy zauważymy, że nie ma większej wartości, dla której można poświęcić siebie i swoje życie, niż w imię miłości. Wszystko inne zwyczajnie się nie opłaca dla naszego szczęścia. I tak jest od wieków...
Wszyscy jestesmy...- Interia360.plrecenzja, cytaty z, świat książki, recenzja książki, recenzje, najlepsze książki, cytaty książek, artykuły, felieton, czytanie, fragmenty, recenzji

dodajdo.com

0 komentarze:

Copyright © 2008 - Szelest Stron - is proudly powered by Blogger
Blogger Template